Kontrolní seznam toho nejdůležitějšího pro pohodovou dovolenou

Všichni jistě velmi dobře vědí, že každá dovolená je tak příjemná a pohodlná, jak dobře se na ni připravíte. Pokud si například zapomenete důležité doklady, v horším případě ukončíte dovolenou ještě před nástupem na cestu. Aby se vám to nestalo a nezmeškali jste žádné termíny, měli byste se včas zamyslet nad tím, co na vaši dovolenou vše potřebujete.

Netýká se to ovšem jen výbavy v kufru, ale i posledního pracovního dne před dovolenou. Pojďme se podívat na nejdůležitější tipy k přípravě, abyste cestovali a užili si každý výlet bez nervů a stresu.

Pozor na čas, pokud potřebujete k cestování pas
Od roku 2007 se do elektronických pasů zaznamenávají i otisky prstů. Výroba těchto pasů obvykle trvá třicet dní. Poplatek pro dospělé je v této lhůtě 33 eur a pro osoby od 6 do 16 let oků 13 eur u dětí do 6 let je to 8 €.

Vydat pas vám mohou i do 10 a dvou pracovních dní. Čím méně času na vyhotovení pasu máte, tím více si připlatíte. Expresní služby přece něco stojí. Pokud budete cestovat do blízkého Chorvatska nebo České republiky, vystačíte si s Občanským průkazem, ale určitě kromě odolných koberečků do auta nezapomeňte ani na Covid pas.

Kdy a kde potřebujete i víza?
Jak jsme zmínili, občané naší republiky mohou bez víz a pasu vstoupit do zemí Evropské unie (EU) jen s platným občanským průkazem. Pro země mimo EU platí předpisy jinak. Nejčastěji podle toho, zda došlo k dohodě s EU.

Vstupní a pobytové předpisy jsou obvykle spojeny s účelem a trváním cesty. Například na 3týdenní dovolenou v Brazílii nepotřebujete víza. Na cestu do Austrálie už ano.

Pokud o vízum požádáte v cestovní kanceláři nebo prostřednictvím vízové ​​služby, počítejte s náklady. Vízum si často můžete pořídit také na oficiálních přihrádkách při vstupu do země. Ale stojí víc. Zda potřebujete na cestu do konkrétní země víza, se dozvíte na stránce ministerstva zahraničních věcí.

Pořádně si sbalte kufr
V neposlední řadě k přípravě na dovolenou patří otázka: Jaká dovolená to bude? V závislosti na destinaci, dopravním prostředku a účastníkech zájezdu se mění velikost a počet kufrů i výběr pohodlných dámských tenisek.

Je jasné, že na dovolenou v Karibiku nepotřebujete tlustý svetr. Naopak, na chladném severu by vám mohlo lézt na nervy, pokud byste si sbalili jen trička a zapomněli na kvalitní dámskou mikinu.

Young couple at the beach sitting next to their scooter and looking out at the sea

K přípravě na dovolenou patří také včasné vyprání špinavého prádla. Své oblíbené předměty si tak můžete sbalit přímo do kufru. Na druhé straně vás po návratu nečeká další hora špinavého prádla, což usnadňuje příchod. Se zabalením kufru a zvážením přesně toho, co potřebujete, byste neměli čekat až do posledního dne před odjezdem.

Při balení kufru nezapomínejte, že v závislosti na letecké společnosti si možná budete muset připlatit, pokud máte nadměrná zavazadla. Proto je vhodné si před cestou kufr odvážit (např. váhou na zavazadla) a nechat si rezervu na váhu na suvenýry z dovolenkové destinace. Pokud si na tyto věci dáte pozor, vaší pohodové dovolené už nic nestojí v cestě.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram