Vlasy jim padávají v chomáčích, mají neobvyklé nádory. Na vině je kosmetika

Rok 2018 byl pro americkou značku Johnson & Johnson doslova katastrofou. V dubnu museli vyplatit manželské dvojici odškodné 37 milionů dolarů, v červnu zase porota ve státě Missouri rozhodla, že skupině 22 žen společnost zaplatí téměř pět miliard dolarů. Šlo o zdaleka nejvyšší částku, kterou musela firma, čelící podobným žalobám, zaplatit.

Důvodem tohoto exemplárního trestu byla skutečnost, že v mastku, který je hlavní složkou legendárního dětského pudru, používaného i dospělými, byly obsaženy částečky azbestu. Ten všem žalobcům prokazatelně způsobil rakovinu včetně ojedinělého nádoru mezotelom. Přestože společnost svou vinu odmítala, podle zjištění agentury Reuters firma o přítomnosti malého množství azbestu ve svých produktech věděla již od roku 1971.

Špatnou zprávou je, že azbest a mastek se v přírodě velmi často nacházejí spolu a není možné je oddělit. Ještě horší zprávou je, že právě mastek je častou složkou nejrůznějších kosmetických přípravků včetně stínů na oči, rtěnek na rty, make-upů.

Je to jen jedna z informací, které přináší dokument Ošklivá tvář krásy.

Stačí kapka v bazénu

Beautiful girl with perfect make-up

Čtyřdílnou dokumentární sérii uvádí HBO Max a jedná se o další nelichotivý obraz kosmetického průmyslu.

Tvůrci jsou Kirby Dick and Amy Zieringová, kteří v minulosti spolupracovali i na oceňovaném dokumentu Neviditelná válka o sexuálním násilí v americké armádě.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram