Rakovina přišla dříve než děti: Stát mladé pacientky diskriminuje

Stát mladé pacientky diskriminuje.

V létě 2021 diagnostikovali Dominike Silné karcinom prsu. Měla 28 let as partnerem právě plánovali založení rodiny. Onkoložka ji však před začátkem léčby informovala, že chemoterapie může tyto vyhlídky ohrozit.

„Upozornila mě, že u mě může nastat předčasná menopauza, po které už nebudu moci mít děti. Já jsem rodinu vždycky moc chtěla.“

Lékařka jí proto doporučila, aby se šla informovat do některé z klinik reprodukční medicíny. Jako onkologická pacientka získala přednostní termín.

Po prvním setkání už věděla, že chce využít možnosti zamrazit své pohlavní buňky a embrya, aby měla v budoucnu šanci porodit vlastní dítě.

„Měla jsem sice druh nádoru, který agresivně rostl, přesto jsem trvala na tom, že léčbu začnu až poté, co absolvuji odběr vajíček. Ne všichni lékaři byli tímto rozhodnutím nadšeni, ale já jsem to pro sebe prostě musela udělat.“

Medical MRI Scan on digital screen

Chemoterapii začala s několikatýdenním zpožděním.

Ženy zaplatí mnohem více než muži

Dnes Silná ukončuje léčbu a spolu s partnerem mají zmražená společná embrya, díky kterým je její šance na mateřství mnohem větší. Jedná se o takzvaný medical freezing, tedy mrazení pohlavních buněk ze zdravotních důvodů a týká se stejně mužů i žen.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram