Dokument o změně pohlaví přinesl konflikt. Budou muži rodit děti?
Nové pokyny mají usnadnit tranzici.

Pokud si bude chtít transrodový člověk změnit rod a rodné číslo v dokladech, nebude již dříve muset povinně podstoupit kastraci, respektive sterilizaci.

Mění to nové odborné pokyny ministerstva zdravotnictví v čele s Vladimírem Lengvarským, které platí od začátku dubna. Do té doby existoval pouze zastaralý a právně neplatný dokument z roku 1981.

Zatímco LGBT+ komunita mluví o historickém kroku, na který se čekalo 40 let, u některých konzervativních političek a politiků vyvolalo vodítko vlnu nevole.

Poslankyně z Křesťanské unie Anna Záborská avizovala, že na něj chce reagovat novelou zákona o jménu a příjmení, který by chirurgický zákrok vyžadoval. O stažení pokynů už ministra Lengvarského požádalo i dalších více než dvacet poslanců a poslankyň OĽaNO.

Deník SME připravil základní otázky a odpovědi k tématu.

Otázky a odpovědi
Co se nově změnilo?
Co vadí poslancům?
Budou moci změnu pohlaví podstoupit i děti do 18 let?
Může se stát, že potkám těhotného muže?
Stáhne ministerstvo vodítko?
Kdo nové pokyny připravil?
Proč nestačily dosavadní pokyny?
Co znamená změna pohlaví a proč ji chce někdo podstoupit?
Jsou trans lidé nemocní?
Co doporučují lidskoprávní standardy?
Co se nově změnilo?

In the Hospital, Close-up on a Woman in Labor Pushing Hard to Give Birth, Obstetricians Assisting, Spouse Holds Her Hand. Modern Maternity Hospital with Professional Midwives.

Diagnostikovat, léčit a vydávat lékařský posudek o změně pohlaví pro osoby s diagnózou transsexualismus budou psychiatři a sexuologové.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram