Poporodní dula: Ženy si v mateřství často nenastaví hranice a potom trpí

Přestože se budoucí rodiče dnes již často připravují na porod, už méně se však zaměřují na to, co přijde po něm, nepočítáme-li nákup výbavičky pro dítě. Potom nejednou nastává nepříjemná konfrontace s realitou.

„Společnost byla nastavena tak, že ženy šli rodit do porodnice, aby se zajistila kontrola nad tím, zda jsou matka i dítě zdravé. Ale když žena z porodnice odešla, systém už neřešil, jak to zvládne dál. Nemluvilo se o tom, že se například doma trápí nebo může mít poporodní depresi. A to nám do velké míry z minulosti zůstalo,“ tvrdí ANDREA BORKOVÁ, která se jako poporodní dula věnuje ženám v šestinedělí.

Na svém profilu 600nedělí vzdělává o tom, co ženy v mateřství čeká, a otevírá i kontroverzní a citlivá témata.

V rozhovoru mluví io tom
proč neuznává názor, že matka se musí v mateřství jen obětovat
proč by měly matky samy sebe mít jako prioritu
jak funguje práce poporodních dulí
zda by doporučovala každé ženě domácí porod
v čem se její podpůrné skupiny liší od Modrého koníka
Ženy po porodu zaskočí spoustu změn. Co všechno to z vaší zkušenosti je?

Pregnant Woman Holding Teddy Bear and smiling, sitting on the floor in her living room. Wearing white T-shirt . Woman has brown curly hair and beautiful smile. Sunlight in background.

Překvapí je už to, že když odejdou z porodnice, nevědí, co dál. Nedostanou žádné kontakty, ať už na fyzioterapeuta, gynekologickou fyzioterapeutku, psychoterapeuta, poporodní dulu, laktační poradkyni.

Jako poporodní kdoule funguji i jako rozcestník, vím ženě poskytnout spektrum informací. Poradím například, zda bude potřebovat laktační poradkyni, ale i to, zda je její prožívání již vážnější stav, nebo je to normální změna, ze které se za pár dní vzpamatuje.

Těch překvapení je zkrátka více – od fyzických změn až po psychické rozpoložení. Přičemž si myslí, že jsou v tom samy, kdo takové pocity zažívá.

Nejnovější články

Další články autora