Navštivte hrady a zámky v Česku, jejich sezóna opět startuje

Po dvou turbolentních letech se u našich západních sousedů opět otevírají desítky hradů a zámků, které jsou mezi našinci návštěvnicky mimořádně oblíbené. Je proto načase si návštěvu těchto skvostů pomalu plánovat a následně se vydat na prohlídky. Na více z nich vás bude navíc čekat také zajímavý doprovodný program. Ten bude letos součástí speciálního projektu s názvem Rok šlechtických slavností, který vám na některých hradech a zámcích ve správě českého Národního památkového ústavu představí, jak se aristokracie kdysi bavila. V rámci něj zjistíte i to, jestli si zábavami krátily jen dlouhé chvíle, nebo ty jejich velkolepé slavnosti měly i hlubší význam.

Český Krumlov
Dominanta jihočeského městečka je areál hradu a zámku, který je po Pražském hradu druhým největším zámeckým komplexem České republiky. Ten zahrnuje několik zámeckých budov, barokní divadlo, zámeckou zahradu s rokokovou fontánou a letohrádek Bellaria s otáčivým hlediskem – mískem sezónních divadelních představení – které je ojedinělou ukázkou vyspělé barokní divadelní scény. Kdysi patřil řadě nejvýznamnějších českých rodů, které z něj vytvořily jedno z nejhonosnějších šlechtických sídel v království a dnes se celý komplex nachází na seznamu dědictví UNESCO. Pro návštěvníky je zde k dispozici několik prohlídkových okruhů, během kterých si prohlédnete renesanční a barokní komnaty, apartmány z 1. a 2. poloviny 19 století, divadlo, hradní muzeum, věž, konírnu i zámeckou zahradu.

Český Krumlov (zdroj: Maroš Puček)
Od 1.června bude zámek hlavním dějištěm velkolepé výstavy „Šlechtické slavnosti a zábavy na zámku Český Krumlov“. Zábavy a slavnosti představovaly kdysi nejen společenské vyžití, ale byly také způsobem, jak šlechta světu prezentovala svou moc, urozenost i rodové ambice. Zážitek z výstavy umocní i různé herní prvky a doprovodný program pro děti, jakož i dobové hřiště s barokní houpačkou na zámeckém nádvoří. Dalšími doprovodnými akcemi projektu budou v Krumlově tematické kurátorské prohlídky a workshopy, kurzy dobových tanců pro veřejnost, kurátorské prohlídky tzv. kurátorské prohlídky. Renesančního domu, který ukrývá světově jedinečnou sbírku divadelních a maškarních kostýmů.

Jezeří
Na první pohled nenápadný zámek se nachází na západě Čech, v Krušných horách, byl kdysi klenotem tohoto regionu, ale po letech komunismu, kdy se stal základnou armády a dalších institucí, to z jeho lesku výrazně ubralo. Nyní se však po několika rekonstrukcích stává opět vyhledávaným objektem, proto na něj doporučujeme vyrazit co nejdříve, než zde budou davy turistů.

Jezeří (zdroj: Ústecký kraj)
Největší rozkvět zaznamenal koncem 18. a začátkem 19. století, za panství knížat z Lobkowicz. Ti zde v zámeckém parku pořádali slavné hudební koncerty, na které zvaly řadu významných hostů, mezi nimi například Ludwiga van Beethoven, či Goetheho. Později, po 2.světové válce zde krátce pobýval i ministr zahraničních věcí Ján Masaryk. Za vidění zde stojí i strašidelný zámecký sklep, nebo proslulý pokoj pro alchymisty. V tomto roce zde bude dokončena i renovace divadelního sálu, v němž kdysi měli soukromou premiéru i Beethovena 3. symfonie Eroica, či oratorium Stvoření od Josepha Haydna.

Tabor, Czechia. Aerial view of historic old town on sunrise

Červené Poříčí
Tento menší, pěkný zámeček, nacházející se ve stejnojmenné obci v Plzeňském kraji byl postaven ve stylu saské renesance. Stavba zámku, známá nenucenou, nepříliš honosnou ale sofistikovanou krásou se však ve svých interiérech pyšní množstvím fresek a maleb a ornamentální výzdobou.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram