Po dvou turbolentních letech se u našich západních sousedů opět otevírají desítky hradů a zámků, které jsou mezi našinci návštěvnicky mimořádně oblíbené. Je proto načase si návštěvu těchto skvostů pomalu plánovat a následně se vydat na prohlídky. Na více z nich vás bude navíc čekat také zajímavý doprovodný program. Ten bude letos součástí speciálního projektu s názvem Rok šlechtických slavností, který vám na některých hradech a zámcích ve správě českého Národního památkového ústavu představí, jak se aristokracie kdysi bavila. V rámci něj zjistíte i to, jestli si zábavami krátily jen dlouhé chvíle, nebo ty jejich velkolepé slavnosti měly i hlubší význam.
Český Krumlov
Dominanta jihočeského městečka je areál hradu a zámku, který je po Pražském hradu druhým největším zámeckým komplexem České republiky. Ten zahrnuje několik zámeckých budov, barokní divadlo, zámeckou zahradu s rokokovou fontánou a letohrádek Bellaria s otáčivým hlediskem – mískem sezónních divadelních představení – které je ojedinělou ukázkou vyspělé barokní divadelní scény. Kdysi patřil řadě nejvýznamnějších českých rodů, které z něj vytvořily jedno z nejhonosnějších šlechtických sídel v království a dnes se celý komplex nachází na seznamu dědictví UNESCO. Pro návštěvníky je zde k dispozici několik prohlídkových okruhů, během kterých si prohlédnete renesanční a barokní komnaty, apartmány z 1. a 2. poloviny 19 století, divadlo, hradní muzeum, věž, konírnu i zámeckou zahradu.
Český Krumlov (zdroj: Maroš Puček)
Od 1.června bude zámek hlavním dějištěm velkolepé výstavy „Šlechtické slavnosti a zábavy na zámku Český Krumlov“. Zábavy a slavnosti představovaly kdysi nejen společenské vyžití, ale byly také způsobem, jak šlechta světu prezentovala svou moc, urozenost i rodové ambice. Zážitek z výstavy umocní i různé herní prvky a doprovodný program pro děti, jakož i dobové hřiště s barokní houpačkou na zámeckém nádvoří. Dalšími doprovodnými akcemi projektu budou v Krumlově tematické kurátorské prohlídky a workshopy, kurzy dobových tanců pro veřejnost, kurátorské prohlídky tzv. kurátorské prohlídky. Renesančního domu, který ukrývá světově jedinečnou sbírku divadelních a maškarních kostýmů.
Jezeří
Na první pohled nenápadný zámek se nachází na západě Čech, v Krušných horách, byl kdysi klenotem tohoto regionu, ale po letech komunismu, kdy se stal základnou armády a dalších institucí, to z jeho lesku výrazně ubralo. Nyní se však po několika rekonstrukcích stává opět vyhledávaným objektem, proto na něj doporučujeme vyrazit co nejdříve, než zde budou davy turistů.
Jezeří (zdroj: Ústecký kraj)
Největší rozkvět zaznamenal koncem 18. a začátkem 19. století, za panství knížat z Lobkowicz. Ti zde v zámeckém parku pořádali slavné hudební koncerty, na které zvaly řadu významných hostů, mezi nimi například Ludwiga van Beethoven, či Goetheho. Později, po 2.světové válce zde krátce pobýval i ministr zahraničních věcí Ján Masaryk. Za vidění zde stojí i strašidelný zámecký sklep, nebo proslulý pokoj pro alchymisty. V tomto roce zde bude dokončena i renovace divadelního sálu, v němž kdysi měli soukromou premiéru i Beethovena 3. symfonie Eroica, či oratorium Stvoření od Josepha Haydna.
Červené Poříčí
Tento menší, pěkný zámeček, nacházející se ve stejnojmenné obci v Plzeňském kraji byl postaven ve stylu saské renesance. Stavba zámku, známá nenucenou, nepříliš honosnou ale sofistikovanou krásou se však ve svých interiérech pyšní množstvím fresek a maleb a ornamentální výzdobou.
Přemýšlíte o nákupu GPS ? Kvalitní elektronika na jednom místě.